Валютні операції для бізнесу
- Швидкий продаж та обмін валюти до 5 хв в Raiffeisen Business Online
- Відстежуйте SWIFT платіж в режимі реального часу
- Безкоштовна лінія підтримки Бізнес-клієнтів з питань валютного регулювання
Ваші переваги
0% на здійснення валютних операцій дня нових клієнтів ФОП та юридичних осіб*
Бізнес Еліт+
Для ФОП та юридичних осіб
- Персональний валютний менеджер
- Персональний Бізнес Преміум менеджер
- Бізнес консьєрж-сервіс
- Безкоштовне відкриття гривневого та валютних рахунків
- Безкоштовне користування пакетом послуг та комісією 0% на здійснення валютних операцій протягом 3-х місяців*
- Перші 3 місяці вихідні SWIFT платежі з фіксованим
тарифом 20 USD/EUR*
Business Direct
Для ФОП та юридичних осіб
- Дистанційне обслуговування
- Бізнес консьєрж-сервіс
- Безкоштовне відкриття гривневого та валютних рахунків
- Безкоштовне користування пакетом послуг та комісією 0% на здійснення валютних операцій протягом 3-х місяців*
- Перші 3 місяці вихідні SWIFT платежі з фіксованим тарифом 20 USD/EUR*
Бізнес Комфорт
Для ФОП та юридичних осіб
- Вибір юридичних осіб
- Безкоштовне відкриття гривневого та валютних рахунків
- Безкоштовне користування пакетом послуг та комісією 0% на здійснення валютних операцій протягом 3-х місяців*
- Перші 3 місяці вихідні SWIFT платежі з фіксованим тарифом 20 USD/EUR*
Бізнес Класик
тільки ФОП
- Дистанційне відкриття рахунків
- Безкоштовне відкриття гривневого та валютних рахунків у USD та EUR
- Безкоштовне користування пакетом послуг та комісією 0% на здійснення валютних операцій протягом 3-х місяців*
- Перші 3 місяці вихідні SWIFT платежі з фіксованим тарифом 20 USD/EUR*
BenefIT
Для ФОП ІТ
- Безкоштовне відкриття гривневого та валютних рахунків
- Безкоштовне користування пакетом послуг перших 3 місяці*, а далі - 40 грн на місяць
- 0% на здійснення валютних операцій перших 3 місяці *, а далі - комісія за продаж валюти 0,15%
- Перші 3 місяці вихідні SWIFT платежі з фіксованим тарифом 20 USD/EUR*
*для нових клієнтів протягом 3 місяців діють акційні умови. Деталі за посиланням.
Якщо ви вже є клієнтом Райфу, то відкрити рахунок ще простіше
Дистанційно, якщо маєте КЕП:
1. Зайдіть до РБО.
2. В розділі Листи з тематикою «Відкриття та обслуговування поточного рахунку» відправте повідомлення про бажання відкрити валютний рахунок та у якій валюті.
3. Підпишіть заяву з КЕП та направте до Банку.
У відділенні банку без черги:
1. Оберіть зручне для Вас відділення.
2. Запишіться на консультацію через інформаційний центр 0 800 505 045.
3. Візьміть паспорт, ІПН, круглу печатку (якщо є) та заповніть у відділенні заявку на відкриття валютного рахунку.
Функція розрахунку «за комерційним курсом»
Відтепер при створенні заяви про продаж або обмін валюти у вас є можливість обрати комерційний курс, за яким може бути здійснений продаж або обмін валюти.
Як це працює?
- Увійдіть у WEB-версію Raiffeisen Business Online.
- При створенні заяви про продаж або обмін валюти оберіть тип курсу «За комерційним курсом» та одразу дізнавайтесь курс і еквівалент суми коштів до списання комісії.
Новий Raiffeisen Business Online
Інтернет та мобільний банкінг для бізнесу
Вирішуйте питання щодо валютних операцій швидко та ефективно!
по Україні (безкоштовно з мобільного та стаціонарних телефонів): 0 800 500 025, 0 800 400 425
для дзвінків з-за кордону: +38 044 299 10 99
Гаряча лінія працює пн-пт 9:00 до 18:00
Корисна інформація про
- валютний нагляд
- обмеження на валютні операції
- часові обмеження
- індикатори ризику НБУ
- реквізити
Наразі усі валютні операції як в національній валюті (гривні), так і в іноземних валютах здійснюються з урахуванням вимог постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану” (зі змінами) (далі – Постанова № 18).
Операції з купівлі/переказу іноземної валюти наші клієнти (резиденти та нерезиденти) здійснюють на підставі заяв про купівлю іноземної валюти/платіжного доручення в іноземній валюті та необхідних документів для валютного нагляду та всебічного/додаткового аналізу валютних операцій (у разі виявлення індикатора(ів) НБУ тощо), враховуючи обмеження/заборони Постанови №18.
В призначенні платежу вхідних/вихідних переказів в іноземній валюті обов’язково зазначте суть/мету операції та документи, на підставі яких здійснюється переказ.
Клієнти-резиденти (юридичні особи та фізичні особи - підприємці) можуть не надавати банку підтвердні документи за експортними операціями на суму до 400 тис. грн. в еквіваленті (крім дроблення). Клієнти-резиденти (юридичні особи та фізичні особи - підприємці) зобов’язані надавати банку підтвердні документи за імпортними операціями на будь-яку суму (у разі їх відсутності в банку), експортними операціями на суму, що дорівнює або перевищує 400 тис. грн. в еквіваленті (у разі їх відсутності в банку). Документи для здійснення всебічного/додаткового аналізу надаються для проведення дозволених валютних операцій - у разі виявлення індикатора(ів) НБУ тощо.
Клієнти-резиденти можуть купувати іноземну валюту за кожним зовнішньоекономічним договором, укладеним із нерезидентом для розрахунків за торговельними операціями, в одному уповноваженому банку. Одночасне обслуговування одного зовнішньоекономічного договору (з операцій купівлі іноземної валюти на валютному ринку України) у кількох уповноважених банках заборонено. Банк здійснює контроль граничних строків розрахунків (180 днів) за імпортними, експортними операціями резидентів, крім операцій на суму до 400 тис. грн. в еквіваленті, імпорту туристичних послуг та експорту послуг (крім транспортних та страхових послуг). За здійсненою експортною операцією виручка має надійти на поточний рахунок клієнта-резидента у 180-денний термін із моменту оформлення митних декларацій або актів наданих послуг/виконаних робіт. У разі імпорту товару –товар має бути поставлений на територію України у строк до 180 днів від дати попередньої оплати резидентом.
Банк станом на 1 число місяця наступного за місяцем дати операції надає Національному банку інформацію, зокрема, про:
- виявлені факти ненадходження у строк 180 днів грошових коштів, товарів (або не завершення у 180-денний термін імпортних операцій резидентів без увезення продукції на територію України);
- неподання резидентом банку документів, необхідних для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків до 1-го числа звітного місяця;
- незавершені операції резидента з експорту, імпорту товару у разі закриття всіх рахунків клієнта.
Банк має також інформувати НБУ щодо кредитних договорів, що передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами за залученими від нерезидентів кредитами (у тому числі поворотною фінансовою допомогою) в іноземній валюті (з урахуванням додаткових договорів/угод документів, що стосуються реалізації кредитного договору/договору позики та здійснення валютних операцій за таким договором). Інформування здійснюється про кредитні договори на будь-яку суму після здійснення валютного нагляду та всебічного/додаткового аналізу повного пакету підтвердних документів.
Клієнти-резиденти повертають інвестиції (у т.ч. доходи, інші кошти від інвестиційної діяльності нерезидента в Україні) на підставі документів, необхідних для валютного нагляду та всебічного/додаткового аналізу операції (незалежно від суми операції) та з урахуванням обмежень/заборон Постанови №18.
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту агропродукції (за певними кодами згідно з УКТ ЗЕД) становитимуть:
- 90 календарних днів для операцій, здійснених з 11.11.2023 до 11.07.2024 року включно;
- 120 календарних днів для операцій, здійснених з 12 липня 2024 року.
Граничні строки розрахунків не поширюються, зокрема, на наступні операції:
- з експорту чи імпорту товарів (в т.ч. незавершені розрахунки за операцією), сума якої є меншою 400 тис. грн. в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;
- з імпорту туристичних продуктів (послуг);
- з експорту послуг, робіт (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав.
Національний банк спростив валютний нагляд для експортних операцій українських компаній, що здійснюються з використанням акредитивної форми розрахунків. Із 29 серпня 2020р. контроль за дотриманням граничних строків розрахунків за такими операціями може припинятися з моменту отримання підприємством коштів від банку в межах акредитиву. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 року №7 банк починає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків, зокрема, із дати:
- оформлення митної декларації типу ЕК-10 «Експорт», ЕК-11 «Реекспорт» на продукцію, що експортується (якщо продукція підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар не підлягає митному оформленню), – за операціями з експорту товарів;
- здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива – здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) – за операціями з імпорту товарів.
У випадку порушення граничних строків розрахунку Банк передає всю наявну інформацію про виявлені факти порушення за операцією з імпорту, експорту товару клієнта до Національного банку України.
Дроблення валютної операції – штучне ділення загальної суми валютної операції, яка підлягає аналізу та перевірці, із одночасною наявністю таких ознак:
- валютні операції здійснюються однією особою;
- валютні операції пов’язані між собою одними контрагентами, підставами (договором, контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором), призначенням валютної операції;
- кожна валютна операція здійснюється на суму, що є меншою 400 000,00 грн. в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції (далі – незначна сума);
- валютні операції здійснюються не менше, ніж три рази на календарний тиждень та/або десять разів на календарний місяць;загальна сума валютних операцій за календарний тиждень перевищує двократний розмір та/або за календарний місяць – восьмикратний розмір незначної суми;інші ознаки дроблення валютних операцій, які установлені банком на власний розсуд.
Під дробленням операції з експорту товару розуміється штучне ділення поставки товару за операцією з експорту товару, що передбачає одночасну наявність таких ознак:
- операції з експорту товару здійснюються одним резидентом;
- операції, пов'язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором (контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором);
- сума кожної операції з експорту товару є незначною;сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму.
Клієнти банку можуть перевести зовнішньоекономічний договір на обслуговування до іншого банку на підставі письмового звернення. Це звернення має містити дозвіл клієнта на отримання інформації про незавершені розрахунки за зовнішньоекономічним договором від банку, через який здійснювалися розрахунки за цим договором.
Банк, до якого договір переводиться на обслуговування, не пізніше 3-го робочого дня з дати отримання письмового звернення клієнта зобов’язаний звернутися до банку, через який здійснювалися платежі/розрахунки за цим договором, для отримання всієї наявної в нього інформації про незавершені розрахунки клієнта за договором.
Банк зобов’язаний надати інформацію про незавершені розрахунки клієнта не пізніше 5-го робочого дня з дати отримання звернення банку, до якого переводиться на обслуговування цей договір. Обмін інформацією між банками здійснюється засобами електронної пошти Національного банку.
Банки-кореспонденти можуть стягувати комісію за проходження платежів через власні кореспондентські рахунки. Величина комісії визначається внутрішніми тарифами банку-кореспондента. Це стосується як вихідних, так і вхідних платежів. Сума отриманої валютної виручки також буде залежати від обраного типу комісії. Тип комісії, в залежності від формату SWIFT, може бути вказаний в полі 71А або в полі Charges Bearer:
OUR / DEBT – комісію сплатить відправник. Сума платежу при цьому не зменшується, за винятком випадків, коли платіж у доларах США йде через два банки-кореспонденти. Другий банк-кореспондент може змінити код OUR на SHA та зняти частину комісії з суми платежу.
BEN /CRED – комісію сплатить одержувач і її буде знято з суми платежу;
SHA / SHAR – комісію сплатить частково відправник, частково – одержувач. Комісію одержувача буде знято з суми платежу.
Придбати чи переказати іноземну валюту можна на підставі оригіналів документів (у т.ч. електронних документів) або копій в електронній/паперовій формі з оригіналів документів на паперових носіях інформації.
Копію документу в паперовій формі потрібно засвідчити власноручним підписом керівника підприємства або його уповноваженою особою. Вона залишається в банку на зберіганні.
Копію документу в електронній формі клієнт створює, відсканувавши оригінал паперового документа та засвідчивши його кваліфікованим/удосконаленим електронним підписом уповноваженої особи клієнта.
У банк копії документів в електронній формі надаються засобами системи Raiffeisen Business Online.Документи, складені іноземною мовою, крім російської, при наданні до банку мають бути перекладені на українську мову. Переклад підписується перекладачем, його підпис засвідчується нотаріально або може засвідчуватись підписом керівника підприємства чи його уповноваженою особою. Не перекладаються документи, текст яких викладено одночасно іноземною та українською або іноземною та російською мовами.
Країна | Банк | S.W.I.F.T.-BIC | Currency |
Germany (276)
|
Commerzbank AG |
COBADEFF | EUR |
Deutsche Bank AG | DEUTDEFF | EUR | |
Poland (616) | Bank PKO. S.A. | PKOPPLPW | PLN |
Switzerland (756) | UBS SWITZERLAN AG | UBSWCHZH80A | CHF, JPY , USD, EUR, GBP |
| JSC "Ukreximbank" | EXBSUAUX | USD, GBP, AUD, EUR, UAH, RUB, CHF, JPY |
United Kingdom (826) | Barclays Bank PLC |
|
|
|
THE BANK OF NEW YORK MELLON
| IRVTUS3N |
|
Austria (040) | Raiffeisen Bank International AG | RZBAATWW | EUR, USD, SEK, NOK, DKK, GBP, CHF, CAD, JPY, AUD, CZK, RUB, CNY, HUF |
- Закон України "Про валюту і валютні операції";
- Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
- Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
- Постанова НБУ №1 "Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України";
- Постанова НБУ №2 "Положення про здійснення операцій із валютними цінностями";
- Постанова НБУ №5 "Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті";
- Постанова НБУ №6 "Положення про порядок надання банками Національному банку України інформації щодо договорів, які передбачають виконання резидентами боргових зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами за залученими резидентами кредитами, позиками";
- Постанова НБУ №7 "Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів";
- Постанова НБУ №8 "Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції";
- Постанова НБУ №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану".
Перелік товарів критичного імпорту визначений Постановою КМУ №153 від 24.02.2022р.
Перейдіть за посиланням, щоб дізнатися деталі.
Наполегливо рекомендуємо по новим контрактам (в тому числі перша операція за новим пакетом документів) або операціям з індикаторами НБУ надавати до Банку повний пакет підтверджуючих документів до 15:00 робочого дня напередодні, тобто за один робочий день до бажаного дня здійснення операції з переказу іноземної валюти.
Платіжні інструкції в іноземній валюті за рахунок власних коштів, що надаються разом із пакетом підтверджуючих документів до 15:00, будуть відправлені поточним робочим днем (за наступних умов: достатності коштів на поточному рахунку в іноземній валюті для переказу та коштів в національній валюті для сплати комісії Банку, підтвердні документи є достатніми для здійснення валютного нагляду (зовнішньоекономічний договір, інвойс, специфікація, які містять інформацію щодо виробника товару, у тому числі сертифікат походження товару) та відсутні підстави для додаткового аналізу валютної операції). У випадку здійснення першої операції за новим пакетом документів або у разі виявлення індикатора(ів) НБУ, час для подання платіжної інструкції та документів – до 15:00 напередодні дня переказу коштів.
Платіжні інструкції в іноземній валюті за рахунок купленої іноземної валюти, що надані разом із пакетом підтвердних документів до 15:00, будуть відправлені поточним робочим днем (за наступних умов: достатності коштів на поточному рахунку в національній валюті для купівлі валюти та сплати комісії Банку, підтвердні документи є достатніми для здійснення валютного нагляду та відсутні підстави для додаткового аналізу валютної операції). У випадку здійснення першої операції за новим пакетом документів або у разі виявлення індикатора(ів) НБУ, час для подання платіжної інструкції та документів – до 15:00 напередодні дня переказу.
Додатковий час – з 15:00 до 16:00 (заяви надані пізніше виконуються наступного операційного дня).
Звертаємо Вашу увагу, що при подачі заяви у додатковий час Банк не може гарантувати виконання Вашої заявки в день її подачі через ряд факторів, а саме:діючі часові обмеження за сторони НБУ;виконання заяви може залежати від ситуації на міжбанківському валютному ринку України;необхідність попереднього погодження прийому заявки в торги з відповідальним менеджером з продажів форексних продуктів та/або валютного нагляду.
Зарахування коштів по вхідним SWIFT-платежам, що надійшли до Банку до 16:30 виконується поточним робочим днем, за умови наявності грошового покриття, відповідності дати валютування та за наявності документів, необхідних для здійснення валютного нагляду.
Наполегливо рекомендуємо по новим контрактам (в тому числі перша операція за новим пакетом документів) або операціям з індикаторами НБУ надавати до Банку повний пакет підтверджуючих документів до 15:00 робочого дня напередодні, тобто за один робочий день до бажаного дня здійснення операції з купівлі іноземної валюти.
Для здійснення операції протягом поточного операційного дня необхідно надіслати заяву про купівлю іноземної валюти до 12:00. Операція буде виконана за умови:наявності грошей на рахунку;всіх необхідних документів (зовнішньоекономічний договір, інвойс, акт виконаних робіт/наданих послуг, специфікація, які містять інформацію щодо виробника товару, у тому числі сертифікат походження товару) для валютного нагляду та всебічного/додаткового аналізу валютної операції,документів щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) контрагента-нерезидента (у разі виявлення індикатора(ів) НБУ).
У випадку, якщо Ви здійснюєте першу операцію за новим пакетом документів або у разі виявлення індикатора(ів) НБУ, час для подачі заявки – до 15:00 напередодні дня купівлі.
Банк здійснює всебічний/додатковий аналіз валютної операції клієнта із заповненням висновку у наступних випадках:у разі укладення клієнтом нового зовнішньоекономічного договору;у разі внесення суттєвих змін до зовнішньоекономічного договору, крім змін, що стосуються суми або строку цього договору;у разі виявлення індикатора(ів) НБУ;у разі зміни структури власності клієнта та його кінцевого бенефіцірного власника.
Додатковий час – з 12:00 до 14:30 (заяви надані пізніше виконуються наступного операційного дня).
Звертаємо Вашу увагу, що при подачі заяви у додатковий час Банк не може гарантувати виконання Вашої заявки в день її подачі через ряд факторів, а саме:діючі часові обмеження за сторони НБУ;виконання заяви може залежати від ситуації на міжбанківському валютному ринку України;необхідність попереднього погодження прийому заявки в торги з відповідальним менеджером з продажів форексних продуктів та/або валютного нагляду.
Для здійснення операції протягом поточного операційного дня необхідно надіслати заяву про продаж іноземної валюти до 15:00 - операція буде виконана за умови наявності грошей на рахунку.
Додатковий час – з 15:00 до 16:00 (заяви надані пізніше виконуються наступного операційного дня).
Звертаємо Вашу увагу, що при подачі заяви у додатковий час Банк не може гарантувати виконання Вашої заявки в день її подачі через ряд факторів, а саме:діючі часові обмеження за сторони НБУ;виконання заяви може залежати від ситуації на міжбанківському валютному ринку України;необхідність попереднього погодження прийому заявки в торги з відповідальним менеджером з продажів форексних продуктів та/або валютного нагляду.
Для здійснення операції протягом поточного операційного дня необхідно надати заяву про купівлю іноземної валюти за іншу іноземну валюту не пізніше 16:00 поточного дня.
Заява буде виконана за умови достатності коштів на поточному рахунку в іноземній валюті та достатності коштів на поточному рахунку в національній валюті для сплати комісії Банку.
Індикатор ризику – установлена Національним банком та уповноваженими установами ознака чи сукупність ознак валютних операцій, учасників валютних операцій та їх намірів/дій, що підлягають додатковому аналізу і перевірці та/або дають змогу виявляти сумнівні валютні операції.
Індикатор | Суть індикатора
|
11 | Обсяг валютних операцій не збігається з обсягами звичайної ділової активності суб’єкта валютної операції. |
12 | Здійснення фізичною особою валютної операції, не пов’язаної з підприємницькою діяльністю на суму, яка більше або дорівнює 400 тис. грн, крім:
|
13 | Здійснення юридичною особою або фізичною особою - підприємцем валютної операції у межах запроваджених Національним банком України лімітів на проведення окремих валютних операцій, які мають бути відображені в автоматизованій інформаційній системі Національного банку України “Ліміти валютних операцій”. |
21 | Вид продукції/роботи/послуги/ активу (в т.ч. цінні папери, корпоративні права, зобов’язання за аграрними розписками) не є характерним для звичайної діяльності суб’єкта валютної операції. |
22 | Невідповідність суті валютних операцій змісту діяльності суб’єкта валютної операції/контрагента. |
23 | Валютні операції, економічна доцільність (сенс) за якими відсутня(ій) та/або не містять очевидної законної мети. |
24 | Невідповідність між вартістю продукції/роботи/послуги/активу (в т.ч. цінні папери, корпоративні права, зобов’язання за аграрними розписками), заявленою в правочині/рахунку-фактурі/актах виконаних робіт, і її (його) справедливою ринковою ціною, що склалася на ринку ідентичних, а за їх відсутності - однорідних продукції/роботи/послуги/активу (уключаючи цінні папери, корпоративні права, зобов’язання за аграрними розписками); невідповідність вартості кредиту/позики за окремим кредитним договором/договором позики, який передбачає виконання резидентом-позичальником боргових зобов'язань перед нерезидентом, ринковим умовам. |
25 | Валютні операції з метою здійснення розрахунків (попередньої оплати), пов'язані з наявними ризиками невиконання контрагентом-нерезидентом зобов'язань щодо поставки товарів за зовнішньоекономічним договором за наявності однієї або кількох таких ознак: · наявність інформації про перевищення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, або строків, продовжених згідно з висновком центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку (далі - граничні строки розрахунків), за зовнішньоекономічними договорами, укладеними клієнтами банку з цим контрагентом-нерезидентом; · наявність у резидента - суб'єкта валютної операції перевищення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та/або імпорту товарів на загальну суму, яка дорівнює або перевищує 20-кратний розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"; · наявність у резидента - суб'єкта валютної операції змін / додаткових угод до зовнішньоекономічних договорів, що передбачають збільшення строків поставки контрагентом-нерезидентом товарів; · наявність протягом попередніх 365 календарних днів неодноразових випадків повернення контрагентом-нерезидентом на користь клієнтів банку коштів (попередньої оплати) у сумі, що перевищує 50 % від суми первинного платежу, за операціями з імпорту товарів; · створення заплутаних та/або штучних умов здійснення платежів; · наявність законодавчих обмежень щодо ввезення товарів на територію України. |
31 | За договором здійснюються розрахунки на користь третьої сторони. |
32 | Валютні операції за договором здійснюються: з використанням векселів; поручителем на підставі договорів поруки; на користь сторони, що набула права в результаті відступлення права вимоги в зобов’язанні; стороною, що набула зобов’язання в результаті переведення боргу; з використанням зарахування зустрічних однорідних вимог. |
33 | Наявність угод/додаткових угод, що передбачають постачання продукції на митну територію інших країн. |
34 | Сплата штрафних санкцій (у т.ч. сплата за рішенням суду або мировою угодою, відшкодування збитків). |
41 | Умови розрахунку за валютною операцією передбачають використання юридичних осіб (компаній-оболонок), які мають ознаки, визначені в рекомендаціях Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) (у т.ч. наявність непрозорої структури власності). |
42 | Учасники валютних операцій мають реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державах (на територіях), що включені до сформованого уповноваженою установою списку ризикових держав (територій). |
43 | Наявність інформації (у т.ч. отриманої уповноваженою установою з публічних джерел), що може свідчити про належність іноземного банку контрагента за валютною операцією до банків, що використовуються/можуть використовуватися для здійснення валютних операцій, пов’язаних з уникненням вимог/обмежень/заборон, передбачених законодавством України. |
51 | Виконання зобов’язань за імпортними договорами (контрактами) щодо здійснення розрахунків за фактично поставлену продукцію на територію України за митними деклараціями, оформлення яких було проведено до 1 січня календарного року, який передує моменту здійснення валютної операції/наміру здійснення валютної операції. |
61 | Валютна операція з повернення іноземному інвестору/нерезиденту (далі - нерезидент) дивідендів. |
71 | Валютна операція з перерахування суб’єктом валютної операції - постійним представництвом юридичної особи – нерезидента на рахунок юридичної особи – нерезидента, інтереси якої представляє на території України це представництво. |
72 | Валютна операція з повернення іноземному інвестору/нерезиденту коштів, отриманих від продажу корпоративних прав/цінних паперів. |
73 | Валютна операція з перерахування юридичною особою – резидентом коштів на рахунки власних філій, представництв та інших відокремлених підрозділів без створення юридичної особи, відкритих за кордоном. |
81 | Регулярне здійснення пов’язаних валютних операцій, які не потребують надання документів, групою осіб на користь одного контрагента на суму, що є меншою, ніж 400 тис.грн (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції). |
82 | Дроблення валютної операції - штучне ділення загальної суми валютної операції, яка підлягає аналізу та перевірці, що передбачає одночасну наявність таких ознак: валютні операції здійснюються однією особою; валютні операції пов’язані між собою одними контрагентами, підставами (договором, контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором), призначенням валютної операції; кожна валютна операція здійснюється на незначну суму; валютні операції здійснюються не менше, ніж три рази на календарний тиждень та/або десять разів на календарний місяць; загальна сума валютних операцій за календарний тиждень перевищує двократний розмір та/або за календарний місяць – восьмикратний розмір (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції), передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"; інші ознаки дроблення валютних операцій, які установлені на власний розсуд уповноваженої установи. |
91 | Наявність інших індикаторів валютної операції (на власний розсуд уповноваженої установи). |
Наразі, Постанова №18 дозволяє резидентам-суб’єктам господарювання здійснювати купівлю іноземної валюти з метою її переказу за межі України з імпорту товарів (продукції, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі)), зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 року №153 «Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту», за умови якщо постачання товарів за такими операціями здійснено/здійснюється після 23 лютого 2021 року.
- Якщо ви плануєте здійснювати імпортні операції на суму, що дорівнює або перевищує еквівалент 400 тис. грн., потрібно надати банку наступні мінімально необхідні документи при проведенні операцій з індикаторами ризику НБУ:
- Заява про купівлю іноземної валюти/Платіжне доручення в іноземній валюті встановленого зразка.
- Зовнішньоекономічний договір/контракт/угода разом із усіма додатковими угодами та додатками.
- Інвойс (рахунок-фактура), акт наданих послуг/виконаних робіт надаються в залежності від виду операції.
- Інформація/документи для підтвердження відповідність суті та розміру валютних операцій клієнта його фінансовому стану та змісту діяльності, а також змісту діяльності контрагентів, зокрема, листи-обґрунтування від клієнта щодо:- суті, мети, економічної доцільності (сенсу) валютної операції;- видів, змісту діяльності та ділової репутації учасників валютної операції (учасників договору).
- Фінансова звітність клієнта на останню звітну дату (баланс, звіт про фінансові результати, податкова декларація, додатки до податкової декларації, інша фінансова звітність) із відміткою відповідного державного органу України про її отримання/прийняття).
- Інформація/документи для підтвердження джерела походження коштів, які використовуються для здійснення валютних операцій.Розкриття інформації щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) учасників валютної операції.
- Договори довірчого управління (трастові договори, трастові декларації) у разі наявності.
Додатково, враховуючи тимчасові обмеження, встановлені НБУ, надаються документи:
1) З метою виявлення фінансових операцій юридичних осіб-резидентів, які можуть бути пов’язані з резидентами Російської Федерації/Республіки Білорусь, при купівлі Клієнтом іноземної валюти з подальшим її переказом за межі України (купівлі товарів критичного імпорту) до Банку мають бути також надані документи/інформація:
а) підтвердні документи (зовнішньоекономічний договір, інвойс, специфікація), які містять інформацію про виробника товару, у тому числі сертифікат походження товару;
б) документи щодо структури власності, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) контрагента-нерезидента. Вищезазначені документи (інформація) надаються в пакеті документів разом із Заявою про купівлю іноземної валюти/платіжним дорученням в іноземній валюті/гривні.
в) інші документи на вимогу Банку (встановлення мети та економічної доцільності проведення операції) тощо.
2) З 01.10.2022р. Клієнт-резидент (окрім фіз.осіб) з метою здійснення операцій з купівлі інвалюти зобов’язаний надати Банку інформацію (у вигляді Довідки про залишки валютних коштів) про загальну суму коштів в інвалюті, що розміщені на його поточних/вкладних рахунках та інформацію щодо наявності у Клієнта підстав для застосування виключень, передбачених у підпунктах 1215, 1216 постанови Правління НБУ від 29.09.2022 року №211 , на дату купівлі іноземної валюти. Оскільки, Банк не має права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (окрім фіз.особи), який має кошти в інвалютах у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 400 000 грн на дату купівлі (за офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют), розміщених на: поточних; вкладних/депозитних рахунках. Такий клієнт-резидент виконує зобов’язання в інвалюті за рахунок наявних у нього коштів в інвалюті.
Наразі, такі валютні операції здійснюються з урахуванням обмежень/заборон Постанови №18. Дана операція підпадає під індикатор ризику НБУ.
Для здійснення валютної операції з повернення іноземному інвестору/нерезиденту коштів, отриманих від продажу корпоративних прав/ цінних паперів, потрібно надати банку наступний перелік мінімально необхідних документів:
- Заява про купівлю іноземної валюти/Платіжне доручення в іноземній валюті встановленого зразка.
- Документи, що підтверджують здійснення іноземних інвестицій (договір купівлі-продажу корпоративних прав/цінних паперів, договір про спільну інвестиційну діяльність без створення юридичної особи, рішення/протокол загальних зборів про продаж корпоративних прав, виписка з рахунку в цінних паперах, виписка з реєстру біржових угод (контрактів), укладених за результатами біржових торгів, що підтверджує проведення цих операцій з використанням електронної торговельної системи біржі, установчі документи юридичної особи - об'єкта іноземного інвестування, довідки банків-резидентів про здійснення іноземними інвесторами іноземних інвестицій в іноземній валюті/гривні, митні декларації про ввезення в Україну товарів з метою інвестування та/або інших документів, що підтверджують здійснення іноземних інвестицій відповідно до вимог законодавства України).
Подання документів, що підтверджують права іноземного інвестора на об'єкт інвестиції, є достатнім, якщо строк між датами набуття іноземним інвестором права власності на об'єкт інвестиції та датою здійснення валютної операції з повернення іноземному інвестору іноземної інвестиції та доходів, прибутків, інших коштів, отриманих за об'єктами інвестиційної діяльності в Україні, перевищує п'ять календарних років.
- Договір про повернення іноземним інвестором іноземної інвестиції, доходів, прибутків, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні, та/або інших документів, що підтверджують суму грошових зобов'язань, що підлягають сплаті іноземному інвестору за результатами його інвестиційної діяльності в Україні.
- Договір про передавання об'єкта іноземної інвестиції між нерезидентами, що передбачає проведення розрахунків за межами України, з документальним підтвердженням його виконання (подається за умови набуття права власності на об'єкт інвестиції в зазначений спосіб). У такому разі документи, що подаються мають підтверджувати здійснену раніше іноземну інвестицію в Україну в цей об'єкт інвестиції його попереднім власником-нерезидентом.
- Інформація/документи для підтвердження джерела походження коштів, які використовуються для здійснення валютних операцій.Розкриття інформації щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) учасників валютної операції.Інформація/документи для підтвердження відповідності суті та розміру валютних операцій клієнта його фінансовому стану та змісту діяльності, а також змісту діяльності контрагентів.
- Листи - обґрунтування від клієнта щодо економічної доцільності (сенсу), виду діяльності та ділової репутації учасників валютної операції (учасників договору).
- Фінансова звітність клієнта на останню звітну дату (баланс, звіт про фінансові результати, податкова декларація, додатки до податкової декларації, інша фінансова звітність) із квитанціями/відмітками статистики про її отримання/прийняття).
- Висновок про ринкову вартість корпоративних прав від незалежного оцінювача, прийнятного для банку. Прийнятність визначається самостійно.
Наразі, такі валютні операції здійснюються з урахуванням обмежень/заборон Постанови №18. Дана операція підпадає під індикатор ризику НБУ.
- Для її здійснення необхідно надати наступний перелік мінімально необхідних документів:
- Заява про купівлю іноземної валюти/Платіжне доручення в іноземній валюті встановленого зразка.
- Документи, що підтверджують право власності іноземного інвестора на корпоративні права/ інвестиційні сертифікати українського емітента, за якими здійснюється виплата дивідендів (статут, виписка з рахунку в цінних паперах тощо).
- Рішення емітента про виплату дивідендів іноземному інвестору (рішення/протокол загальних зборів акціонерів/учасників товариства про виплату дивідендів).Фінансова звітність клієнта за останню звітну дату та за рік виплати дивідендів (баланс, звіт про фінансові результати, податкова декларація, додатки до податкової декларації, інша фінансова звітність) із квитанціями/відмітками статистики про її отримання/прийняття).
- Розкриття інформації щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) клієнта та осіб, які володіють 10 і більше відсотками статутного капіталу клієнта, що здійснює виплату дивідендів.
- Інформація/ лист щодо розкриття структури власності контрагента з частками в статутному капіталі розкривається до фізичних осіб реальних кінцевих бенефіціарних власників.
- Підтвердження факту сплати податку на прибуток (дохід) нерезидента з джерелом його походження в Україні або наявність підстав для звільнення від оподаткування відповідно до вимог чинного законодавства України.
Такими документами можуть бути:
1) документальне підтвердження про сплату податку на прибуток (доходи) нерезидента (платіжне доручення, виписка, довідка тощо) або у випадку, якщо податок на прибуток (доходи) нерезидента буде сплачено на території іншої держави – надати відповідне пояснення/обґрунтування від клієнта;
2) належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України довідка (або її нотаріально засвідчена копія), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України про уникнення подвійного оподаткування [у випадку звільнення (зменшення) від оподаткування прибутку (доходів) нерезидента] або надана клієнтом довідка про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи);
3) довідка про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 3 грудня 2012 року №1264 “Про затвердження Порядку видачі довідки про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) та форми цієї довідки”, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24 грудня 2012 року за №2155/22467.
4) письмове повідомлення клієнта, що містить:
- найменування резидента, яким здійснюється на користь нерезидента виплата доходів з джерелом їх походження з України (найменування код платника податку за ЄДРПОУ);
- повну назву нерезидента, яким одержується дохід;
- розрахунок сум прибутку (доходів), нарахованого (сплаченого) на користь нерезидента із зазначенням періоду, у якому виплачувався дохід;
- суми утриманого з них податку на прибуток (доходи) нерезидента або надані нерезидентом документи в разі самостійного нарахування і сплати податку нерезидентом;Якщо зазначена в п.4 інформація наявна у наданому до банку рішенні (протоколі) на виплату дивідендів, надання письмове повідомлення не є обов'язковим.
Документи, що підтверджують факт здійснення іноземної інвестиції та, як наслідок, того що учасник/акціонер є іноземним інвестором (договори про розрахунки, довідки з банків про зарахування коштів при формуванні статутного фонду, SWIFT-повідомлення тощо).
Листи - обґрунтування від клієнта щодо виду діяльності та ділову репутацію учасників валютної операції (учасників договору).Інформація/документи для підтвердження джерела походження коштів, які використовуються для здійснення валютних операцій.
Наразі, такі валютні операції здійснюються з урахуванням обмежень/заборон Постанови №18.
Для проведення аналізу та інформування НБУ щодо нового договору/ внесення змін та проведення розрахунків за кредитами від нерезидентів (у разі наявності Індикаторів НБУ) необхідно надати такі документи:Кредитний договір/договір позики, укладений з нерезидентом разом із додатковими угодами та додатками до кредитного договору/договору позики.Реєстраційні документи НБУ кредитного договору/договору позики, у тому числі додаткових угод (у разі наявності).
Листи - обґрунтування від клієнта щодо:
- Економічної доцільності (сенсу) валютної операції (із зазначенням, на які цілі надається/або був використаний кредит, обґрунтування переваг кредитування саме в даного Кредитора, а не на території України (для реєстрації нового кредитного договору), обґрунтування причин та економічної доцільності заміни сторін (у разі наявності), інформації про характер пов’язаності учасників валютної, тощо);
- виду, змісту діяльності та ділову репутацію учасників валютної операції (учасників договору);
- Інформація/документи, що може(уть) підтвердити відповідність суті та розміру валютних операцій клієнта його фінансовому стану, зокрема, пояснення щодо джерел походження коштів за рахунок яких планується погашення кредиту/позики.
Фінансова звітність клієнта на останню звітну дату (баланс, звіт про фінансові результати, податкова декларація, додатки до податкової декларації, інша фінансова звітність) із квитанціями/відмітками статистики про її отримання/прийняття) та оборотно-сальдова відомість по рахунку балансу, за яким обліковується заборгованість по договору;
Розкриття інформації щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) учасників валютної операції.У випадку проведення розрахунків за кредитним договором/договором позики, необхідно надати заяву про купівлю іноземної валюти/ платіжне доручення в іноземній валюті встановленого зразка.
| ||||
| ||||
|