Стратегія на ринках капіталу в ЦСЄ та інших регіонах на 4 кв. 2016 року
- Нова норма. Збереження низьких процентних ставок
- Центробанки здійснюють стрибкоподібне циклічне підвищення ставок
- Стабільний прогноз для ЦЄ та ПСЄ
- Стан економіки Єврозони кращий, ніж вважається
28 вересня 2016 року аналітичний підрозділ Райффайзен Банк Інтернаціональ Raiffeisen RESEARCH опублікував дві свої стратегії розвитку ринків капіталу на 4 кв. 2016 року: «Стратегія в Центральній і Східній Європі[1]» та «Глобальні ринки». Цього разу глава підрозділу глобальних досліджень Петер Брезінчек (Peter Brezinschek) приділив особливу увагу поточній ситуації з низькими процентними ставками, яка, на його думку, збережеться й надалі.
«З часу банктротства Lehman у 2008 році центробанки працюють у кризовому режимі й постійно наголошують на загрозах, які може нести поспішна відмова від ультра-експансіоністської монетарної політики. Це пояснюється передусім помітним розширенням мандату центробанків протягом останніх років: на додаток до питань цінової стабільності, особливо стабільності фінансового сектору, все частіше в центрі їхньої уваги опиняється питання зростання та зайнятості. Деякі з них вимагають ще більшого, подеколи навіть «екзотичного» – додаткових інструментів нагляду, які, у свою чергу, мають бути добре збалансованими. Крім того, зростання цільових показників інфляції на 2% уже не є максимумом, а трактується як середня величина. Таке складне середовище означає, що центробанки в усьому світі реагують на зміни із запізненням і не так регулярно, що призводить до стрибкоподібних циклів підвищення ставок. Протягом останніх кварталів це було наочно підтверджено Федеральним резервом США, оскільки підвищення ставок відбувалося зі значною затримкою», – зазначає Брезінчек.
У США аналітики Raiffeisen RESEARCH очікують підвищення ставок лише у грудні, після етапу переоцінки, який супроводжуватиметься черговим підвищенням ставок у середині 2017 року. З іншого боку Атлантики аналітики очікують, що Європейський Центробанк (ЄЦБ) оголосить про розширення програми купівлі облігацій (кількісне послаблення - Quantitative Easing, QE) щонайпізніше до грудня. Скорочення обсягу ймовірно розпочнеться лише у другій половині 2017 року. Отже, зміни у процентних ставках у Єврозоні не очікуються раніше, ніж у другому півріччі 2018 року.
Вплив на валютні ринки
Більш зважена політика щодо процентних ставок у США надала певного простору Єврозоні. Різні тренди Федерального резерву та ЄЦБ сприяють зміцненню долара США. Після потужного послаблення російський рубль, вірогідно, залишатиметься досить стабільним проти долара США в наступні місяці. Отож, послаблення курсу євро до долара США призводить до нинішнього подорожчання російського рубля до євро. Залишається висока ступінь кореляції між курсом російського рубля та цінами на нафту. Курс євро до швейцарського франка очікується на рівні 1.10, без значних коливань. Британський фунт піддаватиметься ризику девальвації і в 2017 році. Валюти ЦСЄ залишатимуться досить стабільними стосовно євро, і лише польський злотий коливатиметься – більше через політичні рішення.
Вплив на ринки капіталу
Завдяки тому, що загалом зберігається висока пропозиція ліквідності з боку центробанків у всьому світі, а також сталість навіть при негативних номінальних ставках грошового ринку, аналітики Raiffeisen RESEARCH дають на наступні три квартали більш оптимістичні прогнози щодо ризикових категорій активів, таких як корпоративні облігації та акції. Вони однак наголошують, що Європа і Японія випереджатиме США. Оскільки 10-річні строки погашення цінних паперів лише обмежили потенціал зростання, прогнози щодо їхньої прибутковості на наступні 12 місяців було також суттєво переглянуто. Країни ЦСЄ заробили на високій ліквідності акцій та облігацій. Однак на річній основі доходи від 10-річних державних облігацій мають торгуватися дещо вище. На відміну цьому, Росія і Туреччина пропонують порівняно високий купон і виглядають привабливо.
Ціни на нафту залишаються стабільними
За прогнозами аналітиків Raiffeisen RESEARCH, ціни на нафту Brent імовірно залишаться стабільними в діапазоні 45-50 дол. США за барель до початку 2017 року, що призведе до глобального підвищення рівня інфляції у четвертому кварталі. Стосовно прогнозу на весь 2017 рік, то очікується, що ціни на нафту Brent усе ще зростатимуть в середньому до 55 дол. США за барель, але лише за умови, що у другій половині 2016 року наповнені сьогодні світові нафтосховища спорожніють і що Саудівська Аравія не буде надалі відкривати свій нафтовий кран.
Стабільний прогноз для ЦЄ та ПСЄ
Очевидно, що глобальне наводнення ліквідністю має вплив і на регіон ЦСЄ. І хоча монетарна політика не є головним чинником зростання, монетарна експансія в таких країнах як Угорщина та Румунія насправді досить таки впливає на сприятливий бізнес-клімат. Політика низьких процентних ставок у великих країнах ЦЄ та ПСЄ отримує більшу свободу дій завдяки ультра-експансіоністській позиції ЄЦБ. Проте історично низькі процентні ставки на грошовому ринку і частково на ринку капіталу є єдино можливими, оскільки цей регіон характеризуються переважно понижувальною динамікою цін. Тим не менш, знижувальна цінова спіраль, що спостерігається з 2014 року, не впливає на динаміку змін заробітної плати, яка номінально зростає в середньому на майже 4% за рік (в Угорщині темпи навіть вищі). З огляду на помітне підвищення рівня зайнятості та одночасне значне зниження рівня безробіття, приватне споживання залишається рушієм зростання у регіоні ЦЄ та ПСЄ.
У ЦЄ прогноз щодо ВВП на 2016 рік залишається стабільним – на рівні 3%, тоді як очікування для ПСЄ підвищилися на 0,8 п.п. до 4%. Прогнози ВВП для Хорватії (2,3%), Болгарії (3%) та Румунії (5,2%) нині значно покращилися порівняно з останнім кварталом. На 2017 рік Raiffeisen RESEARCH на цей час очікує подальшого стабільного зростання на рівні 3,3% у ЦЄ та ПСЄ.
У Росії та Україні продовжується процес поступового економічного зростання. «Ми й надалі прогнозуємо скорочення російської економіки на 0,5% у 2016 році та її зростання на 1% у наступному році. В Україні ми маємо переглянути свої прогнози зростання на 2016 рік з 1,5% до 1%, та все ще очікуємо зростання на рівні 2% на 2017 рік. Білорусь відчутно страждає від послаблення попиту з боку Росії, що примусило нас коригувати наші оцінкові прогнози на 2016 рік із мінус 2% до мінус 3% та з 1% до 0% на 2017 рік», – повідомляє Брезінчек стосовно динаміки у регіоні Східної Європи (СЄ).
Стан економіки Єврозони кращий, ніж вважається
«Парадоксально те, що настрої у Європі є гіршими, ніж фактичні цифри зростання», – підсумовує Брезінчек економічний прогноз для Єврозони. І хоча постійно публікуються звіти про економічні проблеми, показники у Європі на річній основі є цілком прийнятними. Попри Brexit, який, схоже, формально віддалиться на майбутнє, його вплив поза межами Великобританії поки що є контрольованим. На 2016 рік Raiffeisen RESEARCH очікує зростання ВВП на рівні 1,6% у Єврозоні, яке підтримується переважно потужними внутрішніми факторами. У США також очікується прискорення зростання у другій половині 2016 року, яке збережеться на рівні 2,4% у 2017 році.
Фінансовий аналітик Петер Брезінчек, РБІ
[1]У даному контексті Центральна та Східна Європа (ЦСЄ) включає в себе такі регіони: Центральна Європа (ЦЄ) – Чеська Республіка, Польща, Словакія, Словенія та Угорщина; Південно-Східна Європа (ПСЄ) – Албанія, Боснія та Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Румунія та Сербія; а також Східна Європа (СЄ) – Білорусь, Росія та Україна.