Особливості роботи з фрилансерами #3 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #4 | Raiffeisen Bank Aval
Новий зручний застосунок MyRaif
Завантажити Завантажити
Увійти Перекази та Платежі
Особливості роботи з фрилансерами #13 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #14 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #15 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #16 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #17 | Raiffeisen Bank Aval Особливості роботи з фрилансерами #18 | Raiffeisen Bank Aval
Ukr
03 Квітня 2023

Особливості роботи з фрилансерами

Обставини, в яких опинилася наша країна у зв’язку з воєнною агресією рф, змусили переглянути усталені принципи та підходи законодавчого регулювання чи не в усіх сферах суспільного життя. Не стала винятком і сфера трудових відносин.

З одного боку, багато роботодавців змушені були скоротити, а то й взагалі «згорнути» виробництво, з іншого, багато людей змушені були покинути місця свого проживання. Результатом стала об’єктивна неможливість продовження трудових відносин на колишніх умовах.

Однією зі спроб адаптації національного законодавства до нових реалій стало прийняття 18 липня 2022 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» №2421-IX (далі – «Закон №2421-IX»), який діє з 10.08.2022 і більш відомий у побуті, як закон про фрилансерів.

Примітно, що чинне законодавство України не надає визначення терміну фрилансер, втім, на практиці фрилансерами прийнято вважати осіб, які самостійно шукають собі проєкти, можуть одночасно працювати на кілька компаній – роботодавців і зазвичай виконують роботу без укладання довгострокових договорів з роботодавцем, оскільки наймаються тільки для виконання визначеного переліку робіт. Водночас, як показує досвід, виконання таких робіт переважно здійснюється за цивільно-правовими договорами, укладеними між ТОВ та ФОП і фізичними особами, а то й взагалі без будь-якого документального оформлення. Здебільшого компанії чи підприємці таким чином отримують послуги з маркетингу, копірайтингу, бухгалтерські, ІТ-спеціалістів, дизайнерів, smm-менеджерів тощо. Тобто інтелектуальні, креативні чи консультаційні.

Які ж зміни впроваджені Законом №2421-IX і що вони передбачають – давайте розбиратись.

Так, в національному законодавстві з’явилося визначення терміну трудового договору з нефіксованим робочим часом, який є особливим видом трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої таким трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, які більш детально розглянемо далі. Тобто роботодавець вправі самостійно визначати необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи і в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи.

Укладення трудового договору з нефіксованим робочим часом.

З огляду на специфіку відносин трудовий договір з нефіксованим робочим часом укладається в письмовій формі і повинен містити інформацію про:

  1. спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків;
  2. спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання (працівник має право відмовитися від виконання роботи, якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів та годин або якщо йому було повідомлено про наявність роботи з порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом);
  3. інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).

Іншими словами, ви можете залучати фрилансера до роботи не у будь-який час, а лише у заздалегідь погоджені у трудовому договорі дні та години.

Примірна форма трудового договору з нефіксованим робочим часом затверджена Наказом Міністерства економіки України №4179 від 26 жовтня 2022 року.

Тривалість робочого часу.

На залучених за трудовим договором з нефіксованим робочим часом працівників розповсюджуються законодавчі гарантії щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку. Тобто кількість базових робочих годин фрилансера не може перевищувати 40 на тиждень, а кількість робочих днів не може перевищувати 6 днів на тиждень. При цьому мінімальна тривалість робочого часу працівника упродовж календарного місяця становить 32 години.

Оплата праці.

Заробітна плата виплачується працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час. При цьому якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.

За відрядної системи оплати праці заробітна плата виплачується працівникові за фактично виконану роботу за встановленими у трудовому договорі з нефіксованим робочим часом відрядними розцінками. У разі ненадання роботодавцем завдань заробітна плата за відрядної системи оплати праці протягом календарного місяця повинна бути виплачена працівникові у розмірі, не меншому за розмір заробітної плати працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою – за 32 години робочого часу.

У разі згоди працівника на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами трудового договору, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу – в порядку, передбаченому статтею 106 КЗпП України (оплата за надурочний час).

Відповідальність працівника.

Відмова працівника від виконання роботи у базові дні та години є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, крім випадків відмови у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю чи виконанням державних або громадських обов’язків, а також повідомленням роботодавцем працівнику про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

Припинення трудового договору з нефіксованим робочим часом.

Окрім загальних підстав для звільнення, передбачених чинним законодавством, у трудовому договорі з нефіксованим робочим часом можуть встановлюватися додаткові підстави для його припинення, які повинні бути пов’язані зі здібностями чи поведінкою працівника або іншими причинами економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру.

Інші умови та особливості.

Роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу за трудовими договорами з іншими роботодавцями.

Кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10 відсотків від загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець. При цьому ФОП, який використовує працю менше ніж 10 працівників, може укладати не більше одного такого трудового договору.

Виконання роботи на умовах нефіксованого робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Коротко про переваги та недоліки. 

Як уже зазначалося вище, працівник за трудовим договором з нефіксованим робочим часом теоретично матиме можливість поєднувати роботу у кількох роботодавців і водночас отримує базові соціальні гарантії, такі як лікарняні, відпустки тощо. До того ж такий працівник отримуватиме мінімальний дохід (з розрахунку за 32 години в місяць), навіть якщо жодних завдань від роботодавця він не отримував.

Що стосується роботодавця, то у останнього виникає обов’язок дотримуватися всіх вимог КЗпП України в частині соціальних гарантій працівникам за трудовим договором з нефіксованим робочим часом. Ба більше, жодних пільг в частині зменшення податкового навантаження у зв’язку з укладенням трудових договорів з нефіксованим робочим часом чинним законодавством не передбачено. Тобто роботодавець зобов’язаний сплачувати податки та збори за працівника за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, як і за будь-якого іншого працівника.

Замість висновків. 

Попри те, що запровадження трудових договорів з нефіксованим робочим часом, на думку авторів Закону №2421-IX, мало би стати альтернативою цивільно-правовим договорам з ФОП, такі договори через відсутність насамперед «економічної зацікавленості» роботодавців навряд чи користуватимуться широкою популярністю.

Василь ШЕРЕТЬКО

адвокат, старший юрист ЮФ «Антіка»